Šalvěj Bílá – královna čistoty

Šalvěj Bílá (Salvia apiana) je jednou z nejposvátnějších indiánských léčivých a rituálních bylin pro posílení modliteb, očistu a volání duchů posvátných rostlin. Šalvěj je vhodná k ceremoniálnímu, ochrannému, očistnému i posilujícímu vykuřování. Účinně očistí a dezinfikuje atmosféru, prostory, osoby, předměty, auru, čakry a emoce od negativních energií. Když se Šalvěj zapálí, můžete mít pocit, že její kouř naplňuje prostor jasným světlem. Je považována za ideální rostlinu právě pro očistu domova, do kterého se třeba plánujeme stěhovat, pro odstraňování starého a vytváření prostoru pro nové, v čisté energii. Navíc má výrazné léčivé, dezinfekční a hojivé účinky.

Její jméno má své kořeny v latinském “ salvia / salvare“ což v překladu znamená „zachránit, uzdravit“

Bílá Šalvěj (Salvia apiana) je rostlina pocházející z vysokých pouštních ekosystémů, roste převážně v Kalifornii a na hornatém západě. Současná doba toliko charakteristická tendencemi naší společnosti hledat a najít byznys ve všem, však způsobila, že většina Šalvěje dostupné na našem trhu pochází z Asie, či jiných zemí, kde je pěstována pro zisk. Mnohdy ani nepocítí přímý dotek slunce. 

Chtěli bychom apelovat na vlastní odpovědnost každého, kdo se se Šalvějí rozhodne zacházet, aby dbal na původ byliny, se kterou pracuje. Šalvěj přináší mnohé dary, avšak její síla, obdobně jako síla / hodnota jakékoliv jiné byliny či rostlinné medicíny, se ztrácí spolu s nevědomým zacházením, nakládáním či užíváním. 

Přiznáme se, že pro nás nebylo jednoduché nalézt zdroje Šalvěje Bílé, které by byly v souladu s naším přesvědčením a s pochopením nutnosti vědomého nakládání s rostlinami, jež byly po staletí, ba tisíciletí, považovány za posvátné. 

V rámci našeho bádání jsme narazili na označení skupin distribuující byliny a rostlinné produkty, které praktikují tradiční cestu Teepee. Cesta Teepee je v podstatě označením pro způsob života ve vědomosti. Tito lidé se zaručují, že pěstování, sběr i příprava bylin do svazků probíhá zcela vědomě a v přítomnosti. 

Šalvěj Bílá dodnes patří mezi nejposvátnější byliny tradičních severoamerických kmenů. Kouř z hořící Šalvěje indiáni užívají hlavně k čištění energie na rituálech – k tzv. očistě. Podle indiánů kouř doslova pohlcuje negativní energii a proměňuje ji na čistou – pozitivní. Také je silným stimulantem pro lidskou duši. Mnozí léčitelé praví, že očistný kouř je činí vnímavější v rámci léčení a vůči vyšším vibracím.

Indiáni vnímají stoupající kouř a vykuřování obecně jako velice silný nástroj a medicínu. O tom svědčí nejen samotná „dýmka míru“, ale také očistné kouřové rituály, které jsou v Amazonii běžné. Člověk  se posadí na stoličku, pod ním se rozpálí a vykuřují byliny a on je zakrytý dekou. Často se tyto vykuřovací práce dělají, když je někdo uhranutý, nemocný, či jsou jeho mysl a srdce “napadené” strachem a negativní energií.

Šalvěj však není nejoblíbenějším očistným vykuřovadlem jen severoamerických indiánů, ale vyskytuje se také v jiných kulturách. Od dávných keltských druidů, kteří šalvěj spolu s větvičníkem slívovým považovali za posvátné byliny a používali je jako kadidlo i léčivo, až po domorodé obyvatele Amazonie, kteří pálení šalvěje praktikují dodnes. Tato bylina se proplétá celou naší historií, kde je vzývána a uctívána. Již ve starém Římě byla vnímána jako posvátný nástroj, který léčí většinu nemocí, navrací zdraví a sílu Ducha. Také v Bibli nalezneme zmínku o Šalamounovi, který pomocí vykuřování Šalvějí očišťuje chrám.

Dvorní panstvo a samotný Král Ludvík XIV. byli přesvědčeni, že vývar a léčivé tinktury z Bílé Šalvěje prodlužují život.

Šalvěj bývala často zasvěcena těm nejvyšším božstvům a dotýkat se jí směli jen kněží nebo šamani.

Tato mocná a posvátná bylina se vyznačuje velmi specifickou vůní, která při vykuřování rychle a účinně prostoupí celým prostorem. 

Šalvěj obdarovává člověka moudrostí, zjasňuje myšlení a zvyšuje duchovní vědomí. Proto se také stejným slovem v angličtině označuje i mudrc – “sage”.

 

Jak na to

Očistné rituály s kouřem ze Šalvěje mohou být jednoduché i složité, vždy záleží jen na Vás a Vašem přístupu. Je však důležité, aby byl záměr jasný. Pokud je Šalvěj pálena z důvodu očisty prostoru či osoby (tzn. i sebe), je třeba, aby to člověk měl takto uspořádáno i v mysli, nejen před zapálením, ale i při pozdějším vdechování vůně, ať už doma, či jinde v prostoru.

 

Zapalte konec šalvějového svazku. Pokud se vznítí, rychle sfoukněte. Konce listů by měly doutnat pomalu a uvolňovat hustý kouř. Nasměrujte tento kouř jednou rukou na prostor a druhou držte svazek. Nechte vykuřovadlo setrvávat v oblastech, na které se chcete zaměřit. Šalvěj přestane doutnat sama, pokud na ni nebudete foukat. 

Šalvěj také můžete uhasit v ohnivzdorné misce nebo například v misce s rýží či pískem.

 

Haux Haux očistnému kouři! 

SARAVÁ 

Sdílej článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Tisk
Napsat komentář