Sarava Umbanda

Bemvindos Orixas!

Proč je dobré mít doma sošku orixá, co to znamená pro Saravá a jak to vůbec „ne“bylo jednoduché.

Jak jsme k nám dostali sošky Orixas.

Jestli si myslíte, že jsme jednoduše zkontaktovali brazilské dodavatele sošek orixás, získali od nich cenu, domluvili se na dodání a za pár týdnů sošky byly tady, tak to neznáte Brazilce a jihoamerický styl obchodování.

Nejprve jsme chtěli sošky vyřezávané ze dřeva, ale ty prostě neexistují v kvalitě a množství, jaké jsme chtěli. Tak jsme slevili z materiálu – Orixás se většinou dělají ze sádry, proto jsme se zaměřili na ně. Výběr byl najednou veliký – ale jen na první pohled, na ten druhý byl problém s výrobou námi požadovaných druhů a počtu. A když už jsme se domluvili a výrobce zjistil, že sošky poletí do Evropy, dal nám třikrát vyšší cenu. Protože jsme gringos.

Když už jsme si nakonec domluvili přijatelné ceny, začalo administrativní peklo ohledně dopravy, vyřizování cla. Naše sošky se několikrát skenovaly, podrobně prohlížely, protože celníci chtěli zjistit, zda v nich neschováváme něco zakázaného, protože jsme je nevezli v kontejneru s dalším zbožím. A nakonec, když přiletěly, zjistíme, že je jich míň, než za kolik jsme zaplatili.

Po dlouhé době je máme konečně tady – sošky představující nejdůležitější orixás. 

Saravá - Oltářní soška Orixá Ogum
Saravá - Oltářní soška Orixá Oxum

Zároveň víme, že jsme celé martyrium podstoupili nejen proto, že mezi Jižní Amerikou a Evropou jsou obvyklé administrativní orgie, ale také proto, že to není obyčejné zboží.

Tohle neobyčejné zboží jsme měli ve skladu od roku 2023, připravovali texty a zalistování na web, zkoumali jakou energii Orixás přinesou do Saravy a pro nás všechny. Protože otevřít dveře této energii, vždy obnáší zodpovědnost a náležité znalosti, co to vlastně otevíráte.

Orixás reprezentují specifickou energii, které jsme tady otevřeli portál. Spiritualitu, která zde zatím byla jen okrajově a přináší jiné vnímání přírody, a celé nauky ohledně mediumistiky. Všem, kdo tady Umbandu praktikují nebo sem jezdí ji vyučovat, hodně fandíme a také proto jsme sošky přivezli – nejen pro sebe, ale i pro vás ostatní, je to naše mise.

Náš název SARAVÁ je právě jedním z nejposvátnějších provolání ve spirituální linii Umbandy, znamená pozdrav a úctu pro Orixás a síly přírody. Tak dnes jako každý den provoláváme vzhůru ke všem Orixás a Velkému Duchu
!!! SARAVÁ !!!

Tradice sošek orixás v Brazílii

Sošky orixás (čti orišás) najdete nejen na oltářích brazilských domácností, které praktikují afrobrazilské náboženství Umbandu, ale i v rodinách, které se těchto rituálů neúčastní, nicméně věří v sílu orixás reprezentujících přírodní elementy.

Orixás můžeme vnímat jako jednotlivé bohy a bohyně se svými kladnými vlastnostmi i rozmary. Mohou pro nás reprezentovat archetypální chování, které bychom u sebe chtěli podpořit, vlastnosti, které chceme rozvinout.

Orixás také představují síly různých přírodních živlů, v tomto se přibližují šamanskému vnímání světa. Záleží jen na vás, s jakým úhlem pohledu se více identifikujete. Dost často uvidíte na brazilských domácích oltářích jak Pannu Marii, tak i sošku Iemanji (nejpopulárnější brazilská orixá), protože mají pro Brazilce podobné energie a věří, že jim pomohou ochránit rodinu.

Brazilská schopnost propojovat různé názorové proudy a spirituální směry nás inspirovala k tomu sošky Orixás do Čech přivézt. Nejen proto, že my v Saravá Umbandu praktikujeme a máme ji rádi už mnoho let, ale také protože věříme, že její učení může obohatit i ty z vás, kdo jste ji nezažili v Brazílii, v zemi, odkud pochází.

Umbanda je totiž jako Brazilci – mixem afrických kultů Jorubů střihlým spiritismem a okořeněným špetkou indiánského vnímání přírody.

Sarava Yemanja

Jak pracovat s archeytpy orixás pro svůj osobní rozvoj

Charakteristiky jednotlivých orixás a archetypů, které reprezentují, snadno svádějí k projekcím ve smyslu: Tato orixá mi pomůže získat lásku, jiný mi dodá odvahu. A do jisté míry to je v pořádku – orixás nám dodávají sílu a potřebné vhledy k řešení našich životních situací. Nicméně to je základní vnímání, které nás zavádí až k animismu.

My vám v rámci práce na sobě nabízíme přístup k orixás jako k impulsům, které přijdou do našich životů a něco podstatného nám ukazují. Učí nás na morální i spirituální úrovni.

„Když si představíme, že kráčíme po cestě našeho života, orixá je jako kůň, který se na cestě vynoří a zve nás k projížďce. Když svolíme, dodá nám další rozměr pro naše životní putování.“
(Angelo Donga)

Praktické rady na začátek

Pokud cítíte, že vás Umbanda volá, podněcuje zájem, a že její písně ve vás pracují, pak jste možná i vy srdcem student této synkretické spirituální linie. A pokud to se studiem Umbandy a orixás myslíte vážně, je dobré si doma vytvořit svůj menší oltář v té části domu, kde můžete být každý den v klidu a věnovat se sami sobě.

Na oltář si dejte sošku orixá, se kterým (kterou) se buď identifikujete, nebo jejíž vlastnosti byste chtěli mít, podpořit ve svém životě. Samozřejmě orixás jsou jako my, lidé, nemají jen pozitivní vlastnosti, ale i svoje stíny. Když vám bude imponovat Ogum, který je odvážný a dokáže vám dodat sílu na novou cestu a projekt, tak musíte také počítat s tím, že půjdete víc do konfrontací a budete se učit postavit sami za sebe. Nic není zadarmo, nepracujeme tady s magií.

Sarava - Festa de Iemanja em Salvador. Bahia. Brasil

Vedle sošky orixá mějte svíčku a ideálně i květiny nebo další předměty, kterými svůj oltář ozdobíte. Vždy u svých meditací a modliteb zapalte svíčku. Dále si můžete pořídit bílé oblečení, které je typické pro brazilské umbandisty. Bílá totiž symbolizuje klid, očistu a pozitivní energii.

Je dobré vědět, že v Brazílii existuje několik linií Umbandy, tak je možné, že informace, které vám přinášíme a se kterými jsme se setkali ve střední Brazílii, se budou v jiných částech Brazílie lehce lišit. Někdy se rozchází názory například na barvu svíček, které se jednotlivým orixás zapalují – např. Ogum, kterého jsme už zmínili, má někdy barvu červenou, jindy modrou.

Proto vám doporučujeme, pokud budete používat sošky orixás ke svým rituálům a energetické práci, abyste se našimi znalostmi inspirovali, ale ve finále jste to vy, kdo rozvíjí svoji intuici a definuje si, jak svoje orixá uctíte.

Lucie & Štěpán
Saravá!

Sdílej článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Tisk
Napsat komentář