Ninawa „Pai da Mata“ o kmeni Huni Kuin

Situace v Brazílii se nás, vzhledem k neblahé politické situaci související s nastupující diktatúrou nově zvoleného prezidenta Jaira Bolsonara hluboce dotýka. Jelikož už několik let každoročně podnikáme cestu nejen za medicínami do Brazílie, tak máme možnost sledovat z blízka dění a náladu v této krásne zemi. Bohužel naše poslední návštěva byla hodně poznamenaná aktuální situací, která je opravdu alarmující.

V důsledku postojů vládní garnitury se v Brazílii dostává ve velké míře na povrch potlačování práv menšin, zejména domorodých obyvatel a vznikají nároky na území obývaná indiány za účelem vytěžení nerostného bohatství, které se v Amazonii nachází. Pro nás se tato situace netýká jen Brazílie, ale je to globální problém, který se týká nás všech. Proto jsme se rozhodli podílet se na informovanosti o tomto problému, probíhající genocidě aby se co nejvíce lidí mohlo dozvědět o tom, co se v Brazílii děje a zaujmout k situaci stanovisko, vyjádřit svůj postoj a možná tím přispět ke změně chápání toho co znamená Já a My.

Přinášíme vám video s Ninawou „Pai da Mata“ (otcem lesa), vlastním jménem Francisco de Assis Mateus de Lima. Ninawa je velkým šamanem lidu Huni Kuin a spirituálním vůdcem ve vesnici Novo Futuro na řece Humanitá v Acre v Brazílii. Vesnice se nachází čtyři dny cesty z nejbližšího města Tarauacá. Poprosili jsme Ninawu, aby nám řekl pár slov o životě jeho kmene.

 

Štěpán & Lucie
SARAVA!