DOMORODÉ JARO: trvalá mobilizace pro život a demokracii

V památce našich předků, kteří nám dali životy, abychom mohli existovat. V památce „magických duchů“, kteří nás sem přivedli, abychom pokračovali v jejich boji za záchranu našich těl, země a území, naší identity a rozmanité kultury, dáváme na vědomí brazilským a mezinárodním společnostem, že zůstaneme trvale mobilizováni na obranu ŽIVOTA a DEMOKRACIE .

Náš boj není jen o zachování života našich národů, ale celého lidstva, dnes vážně ohroženého politikou vyhlazování a devastace Matky Přírody prosazované ekonomickými elitami – které zdědily chamtivost koloniální, obchodní a feudální expanzivní moci – a ohrožené guvernéry s genocidními tendencemi jako je Jair Bolsonaro.

APIB – Sdružení původních obyvatel Brazílie zahájilo 22. srpna v hlavním městě Brasília tábor “Boj o život” v tomto prohlášení stvrzujeme, že do 2. září 2021 zůstaneme mobilizováni k boji za svá práva. Dodnes je to největší mobilizace v historii domorodých lidí ve federálním hlavním městě, která ještě posiluje naše prohlášení: “Naše historie nezačíná v roce 1988!”

I když riskujeme své životy v rámci stále aktuální situace s COVID19, jsme tu, abychom vetřelcům pokoušejících se zmocnit našich území řekli, že neprojdou, nehledě na intenzivní útoky na naše základní práva zaručená federální ústavou z roku 1988.
Obsadili jsme média, ulice, vesnice a hlavní město Brasílii, abychom bojovali za demokracii, proti rasistické agendě zaměřené proti původním obyvatelům, kterou razí federální vláda a národní kongres, a abychom sledovali rozsudek Nejvyššího soudu (STF), který bude definovat budoucnost našich národů.

V průběhu měsíce června 2021 jsme v Brasílii zahájili Rise for the Earth (Povstání za Zemi) a zahájili naše první aktivity na místě, abychom čelili zhoršování násilí proti životu domorodých lidí. Od té doby jsme zahájili nový cyklus bojů, vzhledem k tomu, že od března 2020 jsme se kvůli pandemii shromažďovali pouze virtuálně a na našich územích.

Protože čelíme mnoha virům, včetně Bolsonarovy genocidní politiky, zahájili jsme naše „domorodé jaro“, a máme v úmyslu v roce 2021 neustoupit z okupování Brasílie, a také pokračovat v aktivitách na sociálních sítích a na mobilizovaných územích.
Od 7. do 11. září se domorodé ženy ocitnou v první linii, aby jednou provždy pohřbily “Milestone thesis” (*právní teze, která omezuje ústavní práva původních obyvatel) v rámci Druhého pochodu domorodých žen, kde budou kráčet domorodé ženy pro uzdravení Země.

Dne 26. srpna STF zahájili rozsudek, který bude definovat vymezení domorodých zemí (TI). Přestože konec je v nedohlednu, domorodí lidé jsou stále mobilizováni a sledují výsledek hlasování soudců Nejvyššího soudu.

Budeme bojovat až do konce, abychom udrželi své původní právo na území, které tradičně obýváme a chráníme. Jsme součástí této země a udržíme si své postavení jako kulturně diferencovaní lidé, přestože nás veřejné orgány a soukromé korporace považují za překážky rozvoje. Není náhodou, že současný vývoj, který jen navazuje na evropskou invazi, jež byla od počátků ničivá, etnocidní, genocidní a ekocidní, si v současné době našel v naší mizerné vládě prototyp schopný nastolit nadvládu dominanci.

Jsme děti Země! Tato Země není naše, my jsme ti, kteří jsou její součástí. Je to děloha, která nás generuje, a paže, které nás vítají. Proto jí dáváme svůj život! V naší tradici nikdy neexistoval problém regulace toho, kdo pozemek vlastní nebo ne, protože pro nás země nikdy nebyla majetkem. Naše vlastnictví je kolektivní, každý má právo jej užívat. To je základní podstata naší existence, která po 521 letech stále zůstává nepochopena takzvanou západní civilizační kulturou.

Tento rozpor je podstatou všech sporů, které jsou proti nám vedeny. Neutuchající rozepře o naše území trvala napříč všemi fázemi utváření a ustanovování Brazílie jako státu, a trvá až dodnes!

Neokoloniální elity, rovněž propagátoři a příznivci vojenské diktatury, převzali většinu současného Národního kongresu a naúprosně brání kontinuitu své hegemonické kontroly, nadvlády nad těly, zeměmi a územími a to nejen domorodých národů. Mají v úmyslu přimět nás věřit, že do Brazílie přinesou rozvoj, ačkoliv ve skutečnosti propagují “Projekt smrti matky přírody” – lesů, řek, biologické rozmanitosti – a taky lidí a kultury nesoucí moudrost akumulovanou tisíce let, avšak mimo vědecké instituce. Podle nejnovějších údajů z panelu OSN pro změnu klimatu dochází k nepopiratelnému zvyšování teploty planety, narůstá výskyt povodní, a další ekologické katastrofy, očividně způsobené tímto modelem rozvoje.

S ohledem na všechny tyto faktory říkáme NE všem iniciativám, které ignorují naši historickou a strategickou ochranu života, lidstva a planety. Rovněž říkáme NE všem, kteří navrhují porušení našich práv stovkami správních, právních, legislativních a právních kroků.

Naše historie nezačala v roce 1988, tento náš boj trvá na tisíc let, jinými slovy, přetrvává od doby, kdy do našich zemí dorazili portugalští a následně evropští útočníci, aby převzali naše území spolu s jeho bohatstvím. Proto budeme i nadále odolávat a dožadovat se respektu k našemu způsobu vnímání, bytí, myšlení, cítění a jednání ve světě.

Pod záštitou ústavního textu věříme, že Nejvyšší soud podpoří naše původní právo na půdu, které nezávisí na konkrétním datu potvrzení o okupaci, jak tvrdí naši protivníci. Prostřednictvím teze Milestone chtějí současní kolonizátoři ignorovat, že už jsme tu dávno byli, když jejich předci vyhladili mnoho našich předků a založili současný stát na jejich mrtvých tělech.

Podporováni našimi předky a mocí našich národů, naší spiritualitou a silou našich magických duchů, kteří podporují dobrý život, náš i lidstva, říkáme ne Milestone tezi! Vyzýváme národní a mezinárodní společnosti, zejména různé organizace a sociální hnutí, které nás vždy podporovaly, a především naše základy, lidi a domorodé organizace, aby zůstaly ostražité a mobilizované na obranu našich práv.

Brasília – DF, 27. srpna 2021
Tábor boje o život
Artikulace původních obyvatel Brazílie – APIB
Národní domorodá mobilizace – MNI

Originál článku v portugalštině
Foto: apiboficial.org

Sdílej článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
Tisk
Napsat komentář