Nápady, jak odsunout konec světa – Ailton Krenak

349  vč DPH

„Proč trváme na tom, že musíme z života dělat něco užitečného? Musíme mít odvahu být radikálně živí a nehandrkovat se o přežití.“
Přírodní národy se už s koncem světa musely vypořádat. Teď k propasti míří celé lidstvo.

Globální pandemie, extrémní počasí a obrovské požáry definují naší éru, které se také říká antropocén. Ailton Krenak pochází z Brazílie, kde je brán za důležitý hlas přírodních národů. Ukazuje, jak současná environmentální krize je zakořeněna v poněkud mylné představě konceptu lidstva – myslíme si, že lidské bytosti jsou nadřazené ostatním formám přírody a proto je můžeme libovolně vykořisťovat. Abychom zastavili environmentální katastrofu, musíme podle Krenaka odmítnout důsledky této nadřazené perspektivy a přijmout novou formu snění, která nám umožní znovu nalézt své místo v přírodě. V této knize ukazuje jak na to.

Pro české vydání textů Ailtona Krenaka sestavila Šárka Grauová výbor z několik knih vydaných v portugalštině.

Datum vydání: 17.10.2022
Vydal: Alferia
ISBN: 978-80-271-3562-2
Formát / stran: 120×165, 136 stran
Jazyk: Čeština

Skladem

Tento podukt rychle ubývá!

Ailton Krenak – Nápady, jak odsunout konec světa

„Proč trváme na tom, že musíme z života dělat něco užitečného? Musíme mít odvahu být radikálně živí a nehandrkovat se o přežití.“

České vydání textů Ailtona Krenaka sestavila editorka Šárka Grauová. Vychází z několika Krenakových knih a českému čtenáři představuje jeho dílo v promyšlené antologii.

Obsah

Dřív než byl svět (překlad Šárka Grauová) 7
Nápady, jak odsunout konec světa (ŠG) 17
O snu a o zemi (ŠG) 33
Lidstvo, za které se považujeme (překlad Štěpánka Huláková) 43
Peněz se nenajíš (ŠH) 53
Sny, co odsunou konec světa (ŠG) 67
Stroj na věci (ŠG) 77
Zítřek není na prodej (ŠH) 91
Nežijeme pro užitek (ŠG) 101
Odvaha být radikálně živí (doslov Šárky Grauové) 115
Co číst o brazilských Indiánech 129

Kdo je autor?

AILTON KRENAK (*1953) je představitel brazilského kmene Krenaků. Narodil se na východě státu Minas Gerais na středním toku řeky Doce. I přes ekologické katastrofy způsobené těžbou se rozhodli Krenakové na svém území zůstat a připomínat vesmírný rozměr naší existence na Zemi.

Svým veřejným působením přispěl k proměně vztahu mezi indiánskými kmeny a majoritní společností. V roce 1984 se dostal do širšího povědomí svým vystoupením v brazilském Národním ústavodárném shromáždění, kde k projevu v bílém obleku připojil potírání tváře černou barvou, tradiční krenacké gesto, vyjadřující hluboký zármutek a současně připravenost k boji.

Ailton Krenak pravidelně veřejně vystupuje a jeho působení rozpoutává velmi živé veřejné debaty. Součástí jeho indiánské identity je i to, že informace předává ústně, prostřednictvím přednášek, debat a rozhovorů. Jeho knihy vznikají přepisem živých projevů a obsahují i osobnost zapisovatele a editora. Kniha Nápady, jak odsunout konec světa (Ideias para adiar o fim do mundo / How to Postpone the End of the World, 2019) vyšlo v 6 jazycích, v Brazílii se prodalo přes 50 000 výtisků.  Následovaly ji tituly Zítřek není na prodej (O amanhã não está à venda / Tomorrow Is Not for Sale, 2020) a Nežijeme pro užitek (A vida não é útil  / Life is Hardly Useful, 2020).

Svým vyprávěním připomíná Ailton Krenak důležitost mít odvahu být radikálně živí a pomocí práce s prostorem snů dokázat nahlédnout i ty rozměry života, které přesahují rovinu zisku a i nás samotných.

V roce 2008 získal cenu Order of Cultural Merit, v roce 2016 čestný univerzitní doktorát z Juiz de Forza.

 

Datum vydání: 17.10.2022
Vydal: Alferia
ISBN: 978-80-271-3562-2
Formát / stran: 120×165, 136 stran
Jazyk: Čeština

Další informace

Hmotnost 100 g
Rozměry 16 × 12 × 2 cm

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Nápady, jak odsunout konec světa – Ailton Krenak“