Orixá Ogum

1,777  vč DPH

Sošky orixás najdete nejen v brazilských domácnostech praktikujících afrobrazilské náboženství Umbanda, ale i v rodinách, které se těchto rituálů neúčastní, nicméně věří v sílu Orixás, kteří reprezentují přírodní síly a zároveň představují mužské a ženské archetypy.

Ogum je Orixá, který stráží cesty – dovnitř i ven. Cesty spirituální, astrální, taktéž hmotné. Je archetypem síly a odvahy, velký bojovník, který vítězí v každé bitvě, protože na jeho straně vždy stojí zákon a pravda. Je tím, kdo, má schopnost přetnout svým mečem veškerou temnotu a oddělit ji od nás.

Tento Orixá je také symbolem konstruktivní mužské energie, která je vždy spravedlivá a dosáhne svého cíle. Když jsme na cestě objevování své osobní síly, je to právě Ogum, kterého voláme.

Ogunhê, Meu Pai!

Výška sošky: 33 cm
Materiál: mramorová moučka, sádra, pryskyřice

Není skladem

Ogum je pánem cest. On je ten, který dohlíží na cesty spirituální, astrální a taktéž hmotné na naší zemi. Je tím, kdo střeží přechody mezi světem duchovním a naším, proto je právě on v kontaktu s každým šamanským adeptem. Potřebnému cesty otevírá, či naopak zavírá a také střeží správné dodržování univerzálních zákonů.

Je patronem pravdy a světla, je tím, kdo svým mečem odděluje protipól a vždy pozná skutečný záměr. Proto když voláme jeho sílu, musíme si být jistí, že naše záměry i svědomí jsou čisté. Jestliže ne, jako skutečný válečník pravdy namíří svůj meč také proti nám samým.

Jestliže jsme pravdivými, do našeho života vnese úspěch, ochranu, světlo, vnitřní sílu a otevření všech cest. Je jedním z nejlepších průvodců na cestách spirituálního vývoje.

Ogum je tím, kdo posiluje naši víru. Napomáhá nám kráčet v pravdě na naší cestě duše. Je jako úžasný Otec, kterému se můžeme beze strachu odevzdat, protože nikdy neopouští ty, kdo věří.

Kromě toho je Ogum také spojen se zemědělstvím a technologií, což představuje schopnost tvarovat a přetvářet hmotu. Jejich přítomnost je vnímána jako hnací síla, která pohání akci a překonávání překážek.

V několika afro-brazilských tradicích je Ogum oslavován a uctíván jako jeden z nejdůležitějších Orixás, který je uctíván při rituálech a slavnostech, které zdůrazňují jeho důležitost jako ochránce a duchovního průvodce.

Když hledáte svou osobní sílu, vyvoláváte sílu Velkého Ducha ve vibraci ‚Ogum‘, který je energie prvního paprsku. Aby vás duchovně zasvětil a naplnil vaše poslání, díky čemuž získáváte odvahu nezbytnou k tomu, abyste stáli ve své skutečné síle před světem. V síle, která odráží vaše skutečné Já!

Jeho prvkem je kovové železo a jeho barva může být kobaltově modrá, tmavě zelená nebo červená. Odrážející symbol válečníka.

Jak se můžete propojit s Ogum?

  • Můžete si pořídit tchýnin jazyk v květináči. Protože Ogum vždy bojuje za spravedlnost, můžete se zamyslet nad tím, jak jste odvážní: Umíte se postavit sami za sebe a za druhé? Jak nastavujete své hranice? Necháte vše dojít až do krajnosti a pak se také oháníte ohnivým mečem nebo jste spravedliví sami k sobě? 
  • V přírodě se můžeme s archetypem Ogum setkat na loukách.
  • Barva Ogum: modrá a červená
  • Bylinky: Tchýnin jazyk
  • Jeho den je úterý

Pozdrav pro Orixá Oxum, kterým ji užíváme a přivoláváme její sílu:

 Ogunhê Meu Pai ! 

 Salve a Ogum cabeça coroada!

Saravá - Oltářní soška Orixá Ogum

Tradice sošek Orixás v Brazílii

Sošky Orixás [čti orišás] najdete nejen v brazilských domácnostech, které praktikují afrobrazilské náboženství Umbandu, ale i v rodinách, které se těchto rituálů neúčastní, nicméně věří v sílu Orixás reprezentující přírodní síly a zároveň představují mužské a ženské archetypy. Můžeme mít doma Orixás, se kterými se identifikujeme nebo naopak pořízením si sošky určité(ho) Orixá se kontaktujeme s vlastnostmi a schopnostmi, které bychom chtěli mít. Je dobré vědět, že v Brazílii existuje hned několik linií Umbandy, a tak je možné, že informace, které vám přinášíme a se kterými jsme se setkali ve střední Brazílii, se budou v jiných částech Brazílie lehce lišit. Někdy se rozchází názory například na barvu svíček, které se jednotlivým Orixás zapalují – např. Ogum má někdy barvu modrou, jindy červenou. Proto vám doporučujeme, pokud budete používat sošky Orixás ke svým rituálům a energetické práci, abyste se našimi doporučeními inspirovali, ale ve finále jste to vy, kdo rozvíjí svoji intuici a definuje si, jak svoje Orixá uctíte.

Jak pracovat s archeytpy Orixás pro svůj osobní rozvoj

Charakteristiky jednotlivých Orixás a archetypů, které reprezentují, snadno svádějí k projekcím ve smyslu: Tato Orixá mi pomůže získat lásku, jiný mi dodá odvahu. A do jisté míry to je v pořádku – Orixás nám dodávají sílu a potřebné přístupy k řešení našich životních situací. Nicméně to je základní vnímání, které nás vede až k animismu.

My vám v rámci práce na sobě nabízíme přístup k Orixás jako k impulsům, které přijdou do našich životů a něco podstatného nám ukazují. Učí nás na morální i spirituální úrovni.

„Když si představíme, že kráčíme po cestě našeho života, Orixá je jako kůň, který se na cestě vynoří a zve nás k projížďce. Když svolíme, dodá nám další rozměr pro naše životní putování.“

Pokud to se studiem Umbandy a Orixás myslíte vážně, pořiďte si bílé oblečení, které je typické pro brazilské umbandisty. Bílá totiž symbolizuje klid, čistotu a pozitivní energii.

Další informace

Hmotnost 1000 g
Rozměry 25 × 25 × 40 cm

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo ohodnotí „Orixá Ogum“