Telefon: +420 608 41 1046

Velký náhrdelník prokládaný černými semeny a červenými semeny Wairuru z posvátných semen jihoamerického stromu Huayruro (ormosia coccinea). Tento strom roste pouze v tropických a hodně vlhkých amazonských pásmech Jížní Ameriky a v některých oblastech Střední Ameriky. Dospělý strom dosahuje 30 až 35 m a dle oblastí mění název – v Peru a Bolivii je známý jako Huayruro, Nene nebo Chumico v Kostarice.

Semínko by se dalo popsat jako ‘‘semínko štěstí‘‘, ale v historii civilizací má i jiná tradiční využití. Kronikáří zmiňují užívání huayrura již u kultur před inkaiskou dobou, kdy se hlavně používalo pro amulety a rituály šamanů.

Tato semena jsou velmi tvrdá, mají typickou červenou a černou barvu a jsou považována za posvátná. Mají ochrannou moc. I v dnešní době se huayruro nosí, aby přivolalo štěstí a odpudilo věškeré negativní energie a závist. Další z jeho vlastností je ucelení párů a všeobecný úspěch. Legenda vypráví, že manželka vládce Inků, Colla, trpěla velmi vzácnou nemocí, popsanou jako těžký smutek na duši. Dvorní šamani jí proto doporučili nosit náhrdelník ze semínek huayruro, speciálně sesbíraných a ošetřených složitým rituálem. Tato terapie prý Collu uzdravila.

Náramek můžeme vyčistit ponořením do mýdlové vody, otřením do sucha a necháním uschnout. Pro větší lesk můžeme kapku oleje potřít a vyleštit.

Semínko je ovšem pro člověka vysoce toxické.

Obvod náhrdelníku cca 80cm
Zapínání: Provlečením semínka na konci

Tento náhrdelník pro nás speciálně vyrobili úžasné ženy ze Shipibo-Konibo komunity v Peruánské Limě, které svými výrobky udržují linku vlastních kořenů už po dlouhých 22 let, od té doby co opustili prales a přestěhovali se do města kvůli tomu, že v jejich řekách už nebylo dost ryb a aby jejich děti mohli chodit do škol.